Rumuński martwy ciąg dla początkujących: przewodnik krok po kroku


Rumuński martwy ciąg to fantastyczne ćwiczenie wzmacniające tylną część łańcucha kinematycznego, czyli mięśnie pośladków, ud i pleców. Jest to również świetny sposób na poprawę równowagi i stabilności rdzenia.

Chociaż ćwiczenie to może wydawać się proste, ważne jest, aby wykonywać je prawidłowo, aby uniknąć kontuzji. Ten artykuł poprowadzi Cię przez każdy etap nauki rumuńskiego martwego ciągu, od rozgrzewki po technikę ćwiczenia i częste błędy.

Przygotowanie:

 • Rozgrzewka: Przed rozpoczęciem treningu ważne jest, aby rozgrzać mięśnie. Wykonaj 5-10 minut lekkiej aktywności aerobowej, takiej jak jogging lub jazda na rowerze statycznym. Następnie wykonaj dynamiczne rozciąganie, takie jak krążenia ramionami i nogami oraz wykroki.
 • Sprzęt: Do wykonania rumuńskiego martwego ciągu będziesz potrzebować sztangi. Na początek możesz użyć lekkiej sztangi bez obciążenia lub sztangi z niewielkim ciężarem. W miarę wzrostu siły możesz stopniowo zwiększać obciążenie.
 • Ubranie: Wybierz wygodne ubranie, które nie krępuje ruchów.

Technika:

 1. Pozycja wyjściowa: Stań prosto, stopy na szerokość bioder, palce skierowane lekko na zewnątrz. Chwyć sztangę nachwytem na szerokość barków. Ramiona powinny być rozluźnione, a łopatki ściągnięte w dół i do tyłu.
 2. Opuszczanie sztangi: Zachowując prostą sylwetkę, opuść sztangę w dół przed siebie, utrzymując ją blisko ciała. Nogi powinny być lekko ugięte w kolanach, a biodra cofnięte. Patrz przed siebie.
 3. Powrót do góry: Napnij mięśnie brzucha i pośladków, aby wrócić do pozycji wyjściowej. Ruch powinien odbywać się głównie w stawach biodrowych, a plecy powinny pozostać proste przez cały czas. Unikaj podciągania sztangi rękami.
 4. Powtórzenia: Wykonaj 8-12 powtórzeń w 3 seriach.

Wskazówki:

 • Zachowuj napięcie mięśni brzucha przez cały czas trwania ćwiczenia.
 • Nie zaokrąglaj pleców.
 • Unikaj nadmiernego wyginania kolan.
 • Skup się na ruchu bioder.
 • W razie wątpliwości skonsultuj się z trenerem osobistym.

Częste błędy:

 • Zaokrąglanie pleców: Jest to najczęstszy błąd popełniany podczas rumuńskiego martwego ciągu. Może to prowadzić do bólu pleców i kontuzji. Aby uniknąć zaokrąglania pleców, skoncentruj się na utrzymaniu prostej sylwetki przez cały czas trwania ćwiczenia.
 • Nadmierne wyginanie kolan: Kolana powinny być lekko ugięte w kolanach podczas wykonywania ćwiczenia, ale nie powinny się nadmiernie zginać. Nadmierne wyginanie kolan może przenieść ciężar na stawy kolanowe, co może prowadzić do kontuzji.
 • Podciąganie sztangi rękami: Ruch powinien odbywać się głównie w stawach biodrowych, a plecy powinny pozostać proste przez cały czas. Unikaj podciągania sztangi rękami, ponieważ może to nadmiernie obciążać ramiona i kręgosłup.

Rumuński martwy ciąg to świetne ćwiczenie dla osób na wszystkich poziomach zaawansowania. Po opanowaniu podstawowej techniki możesz stopniowo zwiększać obciążenie i liczbę powtórzeń. Pamiętaj, aby zawsze zachować prawidłową technikę, aby uniknąć kontuzji.